tel.:

+48 600 48 55 62

email:

federacja@wp.pl

 
Lędzińska Federacja Przedsiębiorczych

I pamiętaj, nasze życie to przeciętnie tylko 25915 dni spędzonych na Ziemi – wykorzystaj je dobrze.

 
 

Informacje z Lędzin, powiatu oraz kraju i świata

Waldemar Manhart – networker z krwi i kości

Wychowany dwujęzycznie i dwukulturowo, młody Waldemar Lewandowski emigruje w 1980 roku, jako 20-latek, do Niemiec. Po dwóch latach podejmuje studia ekonomiczne na kierunku Ruch pasażerski, kończy z dyplomem z ekonomii. Jeszcze podczas studiów, jako ojciec dwojga dzieci, podejmuje działalność gospodarczą, pierwotnie jako tłumacz przysięgły języka polskiego dla wszystkich miejskich urzędów, a później otwierając pierwszą spółkę „jonit venture” w Warszawie, z pierwszą wypożyczalnią samochodów na terenie Dworca Centralnego, pełniąc w niej funkcję prezesa zarządu.
 

Szkoła Nauki Jazdy Grzegorza Szarowskiego

Nowe egzaminy na prawo jazdy da się zdać – mówi z przekonaniem Grzegorz Szarowski, właściciel i instruktor lędzińskiej auto szkoły. I na potwierdzenie swoich słów przedstawia z dumą Agatę Wójcik, bodaj pierwszą lędziniankę, która pomyślnie przeszła część teoretyczną (jako jedna z 3 w 18−osobowej grupie).
 

Elektro-Instal Duży

Firma Józefa Dużego istnieje od lipca 1977 roku. Ten rodowity lędzinianin, znany w okolicy elektryk, wiedzę zawodową zdobywał w tyskiej budowlance a pierwsze szlify w Gliwickim Przedsiębiorstwie Instalacji Elektrycznych.
 

Sklep Firaneczka

Maria i Bernard Kolny od 15 lat prowadzą znany w mieście sklep z firanami. Oboje są rodowitymi lędzinianami, pani Maria pochodzi z Hołdunowa, a jej mąż z Ratusza, z największego hołdunowskiego gospodarstwa rolnego.
 

Powiat bieruńsko-lędziński.

Powiat bieruńsko-lędziński – powstał w 1999 r. jako powiat tyski (z siedzibą w Tychach, nie wchodzących w skład powiatu), i został przemianowany 1 stycznia 2002 r. na powiat bieruńsko-lędziński (z jednoczesnym przeniesieniem siedziby do Bierunia). Jest najmniejszym pod względem powierzchni i ludności powiatem ziemskim w województwie śląskim. Położony we wschodniej części województwa śląskiego, na obrzeżu konurbacji katowickiej. Powiat bieruńsko-lędziński znajduje się w najbardziej uprzemysłowionym i zurbanizowanym regionie w Polsce. Przemysłowy charakter powiatu został ukształtowany przez rozwój górnictwa węglowego i hutnictwa. Liczba podmiotów gospodarczych w powiecie wynosi ok. 4000 i systematycznie rośnie. W skład powiatu wchodzą: gminy miejskie (miasta): Bieruń, Imielin, Lędziny gminy wiejskie: Bojszowy, Chełm Śląski www.powiatbl.pl
 

Historia

Pod koniec XIII wieku, na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej istniały trzy gródki - kasztelanie w Bieruniu, Mikołowie i Pszczynie. Kasztelanem bieruńskiego gródka był prawdopodobnie odnotowany w 1290 roku comes Urbanus. Na przestrzeni wieków, dzięki położeniu geograficznemu, sprzyjającym okolicznościom politycznym i gospodarczym, Pszczyna urosła do rangi stolicy księstwa, a potem powiatu..